Porządnie sprawdzamy każdy temat.

Edytorzy

Anuluj
Artykuł na podstawie 14 źródeł. Ulepszony 9 razy dzięki Waszym podpowiedziom.

Zbieramy dla Was wiedzę korzystając z rzetelnych źródeł i badań. Nie zawsze jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich informacji, dlatego liczymy na Waszą pomoc.

Dzięki Waszym podpowiedziom artykuły Mózgów są ulepszane i aktualizowane, podobnie jak artykuły Wikipedii.

Najbardziej pomocne Mózgi

 • pomógł 63 razy
  cerris
 • pomógł 32 razy
  gorgiasz
 • pomógł 11 razy
  Agnieszka
 • pomógł 10 razy
  Rol
 • pomógł 3 razy
  anonimowy Mózg
 • pomógł 2 razy
  ToPP
 • pomógł 2 razy
  Michał Klu
 • pomógł 1 razy
  ama
 • pomógł 1 razy
  Jan Kowalski
 • +4

Pomagaj ulepszać artykuły dodając swoje podpowiedzi!

Jaką wodę najlepiej pić?

ostatnio ulepszony 21 kwietnia 2017, 16.31

Pokaż zmiany
W skrócie
1 dyskusje

Najlepszą opcją dla większości ludzi są naturalne wody mineralne, ze względu na możliwość dopełnienia codziennej diety. Najmłodsze dzieci, do lat trzech, powinny spożywać wody z niską ilością minerałów, oznaczane jako źródlane i niskozmineralizowane. Tańszą opcją, choć nieco gorszą, jest picie wody źródlanej. Nie zapewnia ona równie skutecznego uzupełnienia minerałów, dostępna jest natomiast często w dużych, ekonomicznych i poręcznych baniakach. Picie wody z kranu związane jest z ryzykiem skażenia wody zanieczyszczeniami.

Warto zwrócić uwagę na ilość spożywanej wody. Picie za dużo, jak i za mało w stosunku do potrzeb organizmu, może być niebezpieczne dla zdrowia. Niektórzy polegają na studzienkach oligoceńskich, jako źródle czystej i zdrowej wody. W praktyce nie ma gwarancji jakości tej wody.

Na rynku dostępne są także wody stołowe i lecznicze. Mają one na celu wspomaganie organizmu pod kątem konkretnego zapotrzebowania na dany pierwiastek i przy określonych dolegliwościach. Nie powinny być spożywane w dużych ilościach bez odpowiednich zaleceń.

W szczegółach
Podpowiedz coś

Jeśli szukasz wody pozwalającej na uzupełnienie codziennej diety osoby dorosłej lub dziecka powyżej 3 lat, sięgnij po naturalną wodę mineralną średnio- lub wysokozmineralizowaną, która jest zgodna z dziennym zapotrzebowaniem organizmu człowieka.

Podpowiedz coś

Różny skład poszczególnych produktów pozwala na dobranie wody do aktualnych potrzeb danej osoby.

Podpowiedz coś

Naturalna woda mineralna charakteryzuje się stałością składu, a jej opakowanie musi zawierać informacje o najważniejszych zawartych w niej minerałach.

Podpowiedz coś

Jeśli szukasz wody odpowiedniej dla dzieci do lat 3 (pijących mleko matki lub modyfikowane), najlepszą opcją będą wody źródlane lub naturalne wody mineralne niskozmineralizowane, ze względu na ich dość niską zawartość związków mineralnych.

Skład mleka matki, jak i mleka modyfikowanego, powinny zapewniać dziecku potrzebne minerały, a ich nadmiar może być szkodliwy dla wciąż nieprzystosowanego organizmu. Warto przy tym szukać produktów posiadających odpowiednie atesty i rekomendacje, np. Centrum Zdrowia Dziecka, mające pomóc nam w doborze produktów, które nie będą szkodliwe dla dziecka.

Podpowiedz coś

Uważa się, że organizm dziecka, zwłaszcza nerki, nie jest wystarczająco rozwinięty by łatwo usunąć nadmiar minerałów.

Podpowiedz coś

Mleko matki, jak i mleko modyfikowane, zapewniają potrzebną dziecku dawkę witamin, minerałów i płynów.Źle dobrana woda o zbyt dużej zawartości minerałów mogłaby doprowadzić do nadmiaru w organizmie fluorków(jego nadmiarowi przypisuje się min. możliwość wywołania upośledzenia umysłowego u dziecka),manganu(mogąc prowadzić min. do zmniejszenia wchłaniania żelaza),sodu.

Podpowiedz coś

Średnie zapotrzebowanie najmłodszych dzieci na niektóre składniki mineralne jest znacznie niższe niż w przypadku osób dorosłych.

Podpowiedz coś

Producent nie ma obowiązku podawać składu wody źródlanej na opakowaniu, nie zawsze jest więc możliwe dokładne ustalenie zawartości minerałów w danym produkcie. Dlatego też dobrze jest zwracać uwagę na odpowiednie atesty, mające pomóc w doborze produktów odpowiednich dla dziecka. Należy pamiętać, że samo zdjęcie matki i dziecka na butelce nie oznacza automatycznie, że woda ta jest bezpieczna lub korzystna dla dziecka (lub jego matki).

Podpowiedz coś

Jeśli zależy ci na zaoszczędzeniu pieniędzy i bezpieczeństwie pitej wody, sięgnij po wodę źródlaną.

Podpowiedz coś

Cena za litr najtańszych wód źródlanych może być nawet trzy razy niższa od ceny wód mineralnych, często dostępne są także w dużych baniakach.

Podpowiedz coś

Pod kątem maksymalnej zawartości związków chemicznych potencjalnie niebezpiecznych dla człowieka, powinna spełniać takie same wymagania jak woda kranowa zdatna do picia bez przegotowania.

Podpowiedz coś

Woda źródlana nie podlega wymaganiom dotyczącym oznakowania i stałości zawartych w niej związków mineralnych; opakowania nie muszą zawierać informacji dotyczących składu wody.

Podpowiedz coś

Dostarcza jedynie minimalnej ilości składników mineralnych.

Podpowiedz coś

Czy wiesz, że możesz mieć wpływ na zawartość tego artykułu?

Jesteśmy otwarci na nowe wskazówki i źródła. Będziemy na bieżąco uwzględniać Twoje podpowiedzi!

Nie teraz

Mózgi popierają podawane informacje źródłami - najczęściej badaniami i rzetelnymi artykułami naukowymi.

Informacje, do których dowiązane są źródła podkreślone są na żółto. Pełna lista źródeł znajduje się też na dole artykułu.

Pomóż nam udoskonalić artykuł dodając podpowiedzi do poszczególnych jego fragmentów.

Możesz śmiało wytykać nam błędy, wskazywać wartościowe źródła wiedzy i zadawać pytania!

Jak pomocny był dla Ciebie ten artykuł?

Czy jest coś, w czym moglibyśmy się poprawić?

Wyślij opinię Nie teraz

Dziękujemy za Twoją opinię!

Ocena: 4.19 (31 ocen)

Źródła, które przeanalizowały Mózgi (łącznie 14)

Zobacz wszystkie