Porządnie sprawdzamy każdy temat.

Edytorzy

Anuluj
Artykuł na podstawie 51 źródeł. Ulepszony 4 razy dzięki Waszym podpowiedziom.

Zbieramy dla Was wiedzę korzystając z rzetelnych źródeł i badań. Nie zawsze jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich informacji, dlatego liczymy na Waszą pomoc.

Dzięki Waszym podpowiedziom artykuły Mózgów są ulepszane i aktualizowane, podobnie jak artykuły Wikipedii.

Najbardziej pomocne Mózgi

 • pomógł 63 razy
  cerris
 • pomógł 32 razy
  gorgiasz
 • pomógł 11 razy
  Agnieszka
 • pomógł 10 razy
  Rol
 • pomógł 3 razy
  anonimowy Mózg
 • pomógł 2 razy
  ToPP
 • pomógł 2 razy
  Michał Klu
 • pomógł 1 razy
  ama
 • pomógł 1 razy
  Jan Kowalski
 • +4

Pomagaj ulepszać artykuły dodając swoje podpowiedzi!

Czy w ciąży można bezpiecznie latać samolotem?

ostatnio ulepszony 20 kwietnia 2017, 14.01

Pokaż zmiany
W skrócie
dyskusje

Tak, w ciąży możliwy jest bezpieczny lot samolotem. 

Ilość promieniowania na jaką wystawiona jest kobieta w trakcie lotu jest zbyt niska by zaszkodzić jej lub dziecku, także różnica ciśnień nie wpływa negatywnie na organizm.

Najbardziej odpowiedni do podróży jest drugi trymestr ciąży. Nieraz odradza się latanie w pierwszych miesiącach ze względu na naturalnie większą szansę na poronienie i ogólne złe samopoczucie matek, sam lot nie jest jednak uważany za szkodliwy. Podczas ostatniego miesiąca ciąży wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu, a warunki panujące w samolocie i stres związany z lotem mogą je zwiększać. 

Nie oznacza to jednak, że kobieta w ciąży nie powinna zachować ostrożności w czasie lotu. Jej organizm jest bardziej narażony na skutki uboczne związane z podróżowaniem, np. odwodnienie i ryzyko zakrzepicy żył głębokich, dlatego też konieczne jest odpowiednie planowanie podróży. Należy wziąć także pod uwagę wszelkie komplikacje i dolegliwości mogące naturalnie pojawiać się podczas ciąży.

Większość linii lotniczych wymaga odpowiednich zaświadczeń o stanie zdrowia od kobiet w zaawansowanej ciąży lub odmawia przyjęcia na pokład kobiet w ostatnich miesiącach ciąży.

Latać samolotem nie powinny kobiety w ciąży z problemami zdrowotnymi takimi jak cukrzyca czy choroby układu krwionośnego. Loty są także niewskazane w przypadku ciąży o zwiększonym ryzyku.

Kobiety w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, powinny unikać lotów samolotami małymi, nie posiadającymi wyrównania ciśnienia wewnątrz kabiny w czasie lotu.

W szczegółach
Podpowiedz coś

Promieniowanie w trakcie lotu samolotem jest zbyt niskie, by mogło być uznane za niebezpieczne. Nie ma dowodów na negatywny wpływ promieniowania kosmicznego na płód. Jest ono za słabe by przeniknąć organizm kobiety na tyle, by mieć wpływ na dziecko.

Na działanie promieniowania jesteśmy wystawieni cały czas. W Polsce roczna dawka, na jaką wystawiony jest człowiek, to średnio 3,5 mSv. Wartość ta zależna jest od takich elementów jak miejsce pracy i zamieszkania. Jako roczną dawkę promieniowania, na jaką maksymalnie może być wystawiona osoba pracująca w pobliżu materiałów radioaktywnych, często przyjmuje się 50 mSv. W Polsce przyjętą prawnie dawką graniczną dla pracowników jest 20 mSv w ciągu roku. Kobieta w ciągu całej swojej ciąży nie powinna przekroczyć dawki 5 mSv, a w ciągu jednego jej miesiąca 0,5 mSv.5-6 godzinny lot na trasie Nowy York-Los Angeles to dawka ok. 0,05 mSv.

 Naukowcy uważają, że promieniowanie może być szkodliwe dla będących w ciąży pracowniczek samolotów, które są na nie wystawione przez większość czasu pracy i stanowić u nich ryzyko poronienia, nie stanowi jednak zagrożenia dla osób podróżujących. Ryzyko może być także trochę wyższe dla osób bardzo często latających służbowo, choć wciąż jest ono klasyfikowane jako niskie.

Podpowiedz coś

Promieniowanie rentgena na lotniskach jest zbyt słabe, by stanowić zagrożenie.

Niektórzy obawiają się działania promieniowania rentgena na ich organizm. Zazwyczaj nie występuje ono na typowych bramkach bezpieczeństwa, których głównym zadaniem jest wykrycie obecności przedmiotów metalowych. Promieniowania rentgena używają natomiast w swoim wnętrzu skanery prześwietlające bagaż.Na niektórych lotniskach można także spotkać się z bramkami bezpieczeństwa robiących prześwietlenie promieniowaniem rentgena w celu wykrycia, np. broni, jednak użyta w nich dawka promieniowania jest o wiele mniejsza (0,15 uSv = 0,00015 mSv) od dawki użytej podczas typowych zdjęć rentgena (od 0,1 mSv przy prześwietleniu klatki piersiowej do 5-6 mSv przy badaniach żołądka i przewodu pokarmowego). Podczas typowego zdjęcia rentgena wysoka dawka promieniowania przenika przez organizm , podczas gdy w czasie prześwietlenia na lotnisku dawka jest niska i jest odbijana od organizmu.

Na wielu lotniskach kobieta w ciąży, która obawia się promieniowania rentgena, może powołać się na względy bezpieczeństwa i zamiast przechodzić przez typowy skaner, poddać się przeszukaniu przez pracownika lotniska.

Podpowiedz coś

Różnica ciśnień podczas lotów samolotem może mieć wpływ na organizm kobiety, który kompensuje te zmiany poprzez m.in. przyspieszenie krążenia i ciśnienia krwi, minimalizując wpływ na płód.

Badania na kobietach w 32-38 tygodniu ciąży nie wykazały znaczących kołatań, częstoskurczy lub zmian w tętnie serca u matek lub płodu. Należy pamiętać, że ciśnienie w kabinie samolotu jest odpowiednio dostosowane i nie jest tak niskie, jak na zewnątrz samolotu. Na ochronę płodu wpływa także wyższe powinowactwo hemoglobiny płodu do tlenu, pozwalające na odpowiednie dotlenienie. Trudno jednak określić jak wystąpienie chwilowego niedotlenienia mogłoby wpłynąć na płód.

Podpowiedz coś

Drugi trymestr jest najbezpieczniejszym okresem na przeloty samolotem - ciąża jest już ustabilizowana, a ryzyko poronienia znacznie mniejsze. Jednocześnie kobieta nie musi martwić się o możliwość wystąpienia przedwczesnego porodu, niepotrzebne są też dodatkowe dokumenty, w celu wykluczenia przeciwwskazań do lotu.

Podpowiedz coś

Ciąża jest jednym z czynników ryzyka w zakrzepicy żył głębokich, będącej dużym zagrożeniem dla życia ciężarnej. Jest ona powiązana nie tylko z lotami samolotem, lecz także innymi formami podróżowania trwającymi dłużej niż 4 godziny.

Zakrzepica dotyczy 0,01-0,3 % kobiet w ciąży. Elementy mogące występować podczas lotu samolotem, takie jak wymuszona pozycja ciała, odwodnienie i ciśnienie w samolocie, mogą wpłynąć negatywnie na krążenie krwi i prowadzić do powstawania zakrzepicy w kończynach dolnych. Kobietom w ciąży zaleca się loty krótsze, do 3 godzin, gdyż wydłużenie lotu może natężyć związane z nim dolegliwości i ryzyko zakrzepicy.Jednocześnie, przy porównaniu czasu podróży samolotem i innymi środkami transportu, krótki czas lotu samolotem może często wpływać na korzyść tego środka transportu (krótszy czas pozostania w wymuszonej pozycji ciała).

Podpowiedz coś

Podczas planowania podróży należy wziąć pod uwagę ogólne ryzyka i zmiany w organizmie związane z ciążą, np. zwiększone ryzyko odwodnienia, krwawienia. Odradza się latanie kobietom w pierwszym trymestrze, ze względu na małą stabilizację ciąży i największą szansę poronienia.

Ryzyko poronienia to ok. 15% przy zdiagnozowanej ciąży (ok. 50% ciąż ulega poronieniu zanim zostaną zdiagnozowane). 75-80% poronień ma miejsce w pierwszym trymestrze. Ponadto w tym okresie kobiecie często towarzyszyć może złe samopoczucie (to w trakcie tego okresu występują min. nudności i wymioty, które mogą być nasilone w samolocie), które może jej znacznie utrudnić lot. Po pierwszym trymestrze ciąża jest już ustabilizowana. Niekiedy sugeruje się większe prawdopodobieństwo poronienia w wyniku lotu samolotem, nie ma jednak badań solidnie potwierdzających tą tezę.

Na wszystkich etapach ciąży może dojść do krwawienia z pochwy, w pierwszym trymestrze może występować ono u 25% kobiet. Jego stopień natężenia i bólu mogą być różne i w przypadku obfitego krwawienia może oznaczać poronienie, jak i stanowić zagrożenie dla życia kobiety.

Ciąża pozamaciczna występuje u około 2% matek i może być zagrożeniem dla ich życia, stan przedrzucawkowy może wystąpić u 3-5% kobiet w ciąży po 20 tygodniu.

Kobiety w ciąży są bardziej narażone na odwodnienie, prowadzące do szeregu negatywnych efektów, takich jak zmniejszone ciśnienie krwi, zawroty głowy, zmniejszenie przepływu krwi do łożyska.Ryzyko odwodnienia zwiększa także występujący u kobiet w ciąży podwyższony poziom cukru we krwi.

W czasie ciąży w płucach kobiet gromadzi się więcej płynu, co sprawia że objętość zalegająca powietrza w płucach się zmniejsza. Objętość zalegająca jest uważana za stanowiącą awaryjny zapas powietrza, nie jest wykorzystywana lub wymieniana podczas standardowych oddechów. Ciąża zwiększa także ryzyko infekcji płuc.

Podpowiedz coś

Kobieta w zaawansowanej ciąży musi bardziej od innych pasażerów zadbać o swój komfort w czasie lotu i odpowiednio zaplanować podróż, by zminimalizować możliwe skutki uboczne.

Dotyczy to wielu elementów:

 • odpowiednio dobranego miejsca - ze względu na częstą konieczność wyjścia do toalety;

 • odpowiedniego nawilżenia organizmu - wilgotność powietrza w samolocie w trakcie lotu jest znacznie mniejsza. Wysuszone śluzówki są bardziej podatne na infekcje (zwłaszcza, gdy przez kilka godzin kobieta otoczona jest innymi ludźmi, mogącymi stanowić źródło bakterii czy wirusów), a niedobór płynów w organizmie może powodować zmniejszenie przepływu krwi i większe prawdopodobieństwo skrzepów na łożysku;Przez kontrolę na lotnisku nie można wnosić własnych płynów w większych ilościach, należy więc pamiętać o ich zakupie przed lotem;

 • częstych spacerów i delikatnych ćwiczeń w trakcie lotu mających zapewnić odpowiednie krążenie krwi w organizmie i pozwalających ​odciążyć kręgosłup;

 • prawidłowego zapięcia pasów by nie uciskać brzucha, zwłaszcza w wypadku turbulencji;

 • dokumentów potwierdzających brak przeciwwskazań do lotu przygotowanych zgodnie z zaleceniami danych linii lotniczych (niektóre z nich posiadają specjalne formularze, które muszą być wypełnione przez lekarza);

 • dobrania wygodnych butów i ubrań, oraz spodni/rajstop nie uciskających nóg w przypadku ich obrzęku;

 • zadbanie o przygotowanie własnych przekąsek (jedzenie serwowane w samolocie może nie być korzystne dla organizmu matki lub dziecka);

 • ubezpieczenia i zebrania informacji o lekarzach i szpitalach/instytucjach zdrowotnych w pobliżu miejsca podróży;

 • na bezpieczeństwo ma wpływ także kraj do którego wybiera się kobieta. Powinno unikać się miejsc wymagających wcześniejszych szczepień, lub w których występuje szczególne narażanie na kontakt z chorobami emisyjnymi i żywieniowymi. Organizm kobiety w ciąży jest także bardziej narażony na zakażenia bakteryjne czy wirusowe.

Podpowiedz coś

Lot w ciąży często zabroniony jest dla kobiet w ostatnich tygodniach ciąży. Szansa na poród po 37 tygodniu jest naturalnie wyższa (powyżej 34 dla ciąży mnogiej) i może być jeszcze zwiększana przez stres czy przemęczenie związane z podróżą. Linie lotnicze indywidualnie ustalają limity lotów dla kobiet w ciąży.

Na przedwczesny poród mogą wpłynąć także turbulencje podczas lotu i zmiany ciśnienia.

Większość linii lotniczych posiada indywidualny regulamin dotyczący kobiet w ciązy, określający powyżej którego tygodnia ciąży kobieta będzie potrzebowała stosownego dokumentu potwierdzającego brak przeciwwskazań do lotu lub nie zostanie wpuszczona do samolotu (niektóre linie zabraniają lotów już powyżej 32 tygodnia ciąży, inne powyżej 36). Przykładowo, linie lotnicze Ryanair aktualnie wymagają odpowiedniego zaświadczenia na przygotowanym przez nich druku od kobiet powyżej 28 tygodnia ciąży, a lot tą linią zabroniony jest bez względu na stan zdrowotny powyżej 36 tygodnia ciąży.

Podpowiedz coś

Latanie samolotem odradza się i często jest zabronione w przypadku powikłań w czasie ciąży, ciąży obarczonej większym ryzykiem (ciąża mnoga, cukrzyca matki, komplikacje podczas pierwszej ciąży lub przypadki poronienia, problemy z ciśnieniem krwi). Lot samolotem może być także niebezpieczny dla matek z chorobami układu krążenia lub krwi, np. anemią (możliwe problemy z prawidłowym dotlenieniem organizmu matki i dziecka, większa szansa tworzenia skrzepów). Wszystkie podróże w takich przypadkach powinny być wcześniej omówione z lekarzem.

Podpowiedz coś

Niewskazane są loty w małych samolotach, w których nie następuje wyrównanie ciśnienia wewnątrz kabiny. Narażenie kobiety ciężarnej na ciśnienie takie samo jak na zewnątrz samolotu może stanowić zagrożenie dla płodu, dotyczy to zwłaszcza kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Dotyczy to awionetek, samolotów kilku i kilkunastoosobowych,nie jest więc zagrożeniem w przypadku typowych podróży komercyjnych.

Czy wiesz, że możesz mieć wpływ na zawartość tego artykułu?

Jesteśmy otwarci na nowe wskazówki i źródła. Będziemy na bieżąco uwzględniać Twoje podpowiedzi!

Nie teraz

Mózgi popierają podawane informacje źródłami - najczęściej badaniami i rzetelnymi artykułami naukowymi.

Informacje, do których dowiązane są źródła podkreślone są na żółto. Pełna lista źródeł znajduje się też na dole artykułu.

Pomóż nam udoskonalić artykuł dodając podpowiedzi do poszczególnych jego fragmentów.

Możesz śmiało wytykać nam błędy, wskazywać wartościowe źródła wiedzy i zadawać pytania!

Jak pomocny był dla Ciebie ten artykuł?

Czy jest coś, w czym moglibyśmy się poprawić?

Wyślij opinię Nie teraz

Dziękujemy za Twoją opinię!

Ocena: 4.58 (60 ocen)

Źródła, które przeanalizowały Mózgi (łącznie 51)

Zobacz wszystkie