Porządnie sprawdzamy każdy temat.

Edytorzy

Anuluj
Artykuł na podstawie 47 źródeł. Ulepszony 23 razy dzięki Waszym podpowiedziom.

Zbieramy dla Was wiedzę korzystając z rzetelnych źródeł i badań. Nie zawsze jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich informacji, dlatego liczymy na Waszą pomoc.

Dzięki Waszym podpowiedziom artykuły Mózgów są ulepszane i aktualizowane, podobnie jak artykuły Wikipedii.

Najbardziej pomocne Mózgi

 • pomógł 63 razy
  cerris
 • pomógł 32 razy
  gorgiasz
 • pomógł 11 razy
  Agnieszka
 • pomógł 10 razy
  Rol
 • pomógł 3 razy
  anonimowy Mózg
 • pomógł 2 razy
  ToPP
 • pomógł 2 razy
  Michał Klu
 • pomógł 1 razy
  ama
 • pomógł 1 razy
  Jan Kowalski
 • +4

Pomagaj ulepszać artykuły dodając swoje podpowiedzi!

Czy oddawanie krwi jest szkodliwe dla zdrowia?

ostatnio ulepszony 10 lutego 2015, 13.31

Pokaż zmiany
W skrócie
Podpowiedz coś

Oddawanie krwi nie jest szkodliwe dla zdrowia. 

Twój organizm nie zostanie pozbawiony istotnych mikro- i makroelementów z wyjątkiem żelaza, którego poziom warto badać, jeśli oddajesz krew regularnie (co najmniej dwa razy w roku). Niedobór żelaza może doprowadzić do anemii (szczególnie narażone są kobiety), dlatego też regularni dawcy powinni włączyć do swojej diety produkty bogate w ten pierwiastek, albo przyjmować je w postaci suplementów. Należy pamiętać, że posiłek regeneracyjny uzupełnia głównie niedobory kaloryczne.

Niezależnie od tego, czy oddajesz całą krew, czy tylko jej składniki metodą aferezy oraz bez względu na to czy regularnie, czy sporadycznie, nie grozi ci wzrost ciśnienia. Możesz przestać oddawać krew w dowolnym momencie bez żadnych konsekwencji zdrowotnych.

W stacjach krwiodawstwa nie grozi ci również zakażenie, ponieważ do poboru krwi wykorzystuje się jednorazowy, wyjałowiony sprzęt, a wyposażenie stacji jest całkowicie sterylne.

W szczegółach
dyskusje

Oddawanie krwi nie pozbawi cię istotnych mikro- i makroelementów, z wyjątkiem żelaza, którego poziom warto kontrolować jesli robisz to regularnie (co najmniej dwa razy w roku).

Mikro- i makroelementy oraz pierwiastki śladowe są transportowane i roznosznone przez krew (osocze) po całym organizmie. Pełnią one ważną rolę w funkcjonowaniu komórek, hormonów  oraz enzymówi tam wykonują swoją pracę. Poziom ich stężenia we krwi jest regulowany przez hormony, które w przypadku zmniejszenia się ich poziomuw we krwi, uwalniają je z innych miejsc w organizmie i włączają do krwiobiegu. Żelazo pełni natomiast bardzo ważną rolę we krwi - wchodzi w skład hemoglobiny i umożliwia transportowanie przez nią tlenu. Wśród różnorodnych przyczyn niedoborów makro- i mikroelementów w organizmie, utrata krwi jest odpowiedzialna przede wszystkim za niedobór żelaza. Regularne oddawanie krwi może więc prowadzić do niedoborów żelaza i warto zbadać jego poziom.

dyskusje

Oddawanie krwi nie zwiększa ryzyka wzrostu ciśnienia. Organizm produkuje bowiem tyle krwi, ile potrzebuje. Niezależnie od tego, jak często i od jak dawna oddajesz krew, nie grożą ci żadne konsekwencje zdrowotne, jeśli przestaniesz to robić.

Przekonanie o tym, że u krwiodawców występuje wzrost ciśnienia mogło się wziąć stąd, że krwiodawcy są regularnie badani, a więc łatwiej wykryć u nich nadciśnienie.

Podpowiedz coś

W stacjach krwiodawstwa nie zarazisz się chorobą zakaźną. Procedury związane z poborem krwi zakładają używanie jednorazowego i wyjałowionego sprzętu. Próbka krwi każdej osoby zakwalifikowanej do pobrania jest badana pod kątem występowania wirusa HIV oraz wirusa zapalenia wątroby typu B i C (HBV, HCV). W związku z tym u krwiodawców łatwiej wykryć zakażenie. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku zakażenia HCV ponieważ, w większości przypadków, wirusowe zapalenie wątroby typu C przebiega bezobjawowo, a większość zakażonych osób nie wie, że jest nosicielem wirusa.

O tym, jak niewielkie jest ryzyko zakażenia w stacji krwiodawstwa może też świadczyć fakt, że w ciągu roku w Polsce ma miejsce ponad 1200000 donacji krwi, a zgłoszonych przypadków zakażenia HCV jest nieco ponad 2 tysiące. Przyjmując nierealistyczne założenie, że wszystkie spośród zarejestrowanych zakażeń miały miejsce w stacji krwiodawstwa, zakażenie następowałoby zaledwie w przypadku 0,18% wszystkich donacji.

Wirusem zapalenia wątroby typu C łatwiej zakazić (zarazić) się w czasie jakiegoś rutynowego zabiegu w szpitalu lub przychodni, czy u dentysty. Szacuje się, że do większości zakażeń wirusem HCV (ok. 80%) dochodzi w trakcie drobnych zabiegów medycznych (iniekcji, pobrań krwi, usuwania znamion, zabiegów stomatologicznych) i zabiegów upiększających. Do zakażenia wirusem HCV dochodzi także w wyniku naruszenia ciągłości tkanek w trakcie tatuowania, kolczykowania, zabiegów w obrębie paznokci i wałków paznokciowych. Obecnie prowadzone są badania mające zidentyfikować główne drogi zakażenia wirusem HCV w Polsce.

dyskusje

Jeśli regularnie oddajesz krew (co najmniej dwa razy w roku), to kontroluj poziom żelaza, bo możesz mieć problemy z jego niedoborem. Oznaczenie stężenia hemoglobiny, które standardowo wykonuje się przed pobraniem krwi, nie zastąpi badania poziomu żelaza. Badania pokazują, że u dawców krwi mogą występować niedobory żelaza pomimo właściwego poziomu hemoglobiny.  Niedobór żelaza to jedyne znane ryzyko, na jakie narażeni są dawcy krwi. Na niedobory żelaza bardziej narażone są kobiety i regularni dawcy krwi.

Badania dawców krwi pokazują, że problem niedoborów żelaza dotyczy około 10% mężczyzn i ponad 30% kobiet. Ważnym czynnikiem zwiększającym ryzyko niedoborów żelaza jest częstotliwość oddawania krwi - 3 lub więcej razy w roku dla mężczyzn i 2 lub więcej razy w roku dla kobiet.

W czasie jednej donacji (450 ml krwi) tracisz około 200-250 mg żelaza, czyliod 4 do 10%żelaza znajdującego się w organizmie.

Podpowiedz coś

Pamiętaj, że posiłek regeneracyjny (najczęściej czekolada) jest rekompensatą kaloryczną za oddaną krew i jednocześnie formą zachęty do jej dalszego oddawania. Nie uzupełnisz w ten sposób np. żelaza (czekolada - gorzka lub mleczna - zawiera zaledwie około 4 mg żelaza).

dyskusje

Jeśli oddajesz składniki krwi metodą aferezy (osocze, płytki krwi, białe krwinki), to warto przed zabiegiem wypić szklankę rozpuszczonego wapnia, jeśli w twojej stacji krwiodawstwa się go nie podaje. W czasie zabiegu aferezy każdego typu (erytroafereza, leukafereza, trombafereza, plazmafereza) wykorzystuje się preparat antykoagulacyjny – roztwór cytrynianu sodu. Cytrynian sodu ma zapobiegać powstawniu skrzepów w separatorze i przewodach, co oprócz zabezpieczenia konkretnego składnika krwi przed krzepnięciem, pozwala uniknąć sytuacji zwracania dawcy krwi ze skrzepami. Cytrynian sodu posiada także właściwości chelatujące i wiąże wapń, który jest następnie usuwany z organizmu. W czasie zabiegu aferezy spada też poziom magnezu we krwi. Jeśli w czasie zabiegu podawany jest profilaktycznie wapń i magnez, to poziom obu pierwiastków we kewi wraca do normalnego stanu około pół godziny po zabiegu.
Nie znaleźliśmy badań pokazujących jak zmienia się poziom wapnia i magnezu w przypadku erytroaferezy.

Zabieg oddawania składników krwi metodą aferezy przebiega z wykorzystaniem antykoagulantu. Badania dawców płytek krwi i białych krwinek pokazują, że w czasie zabiegu spada poziom jonów wapnia i magnezu we krwi. Ponieważ poziom mienrałów we krwi regulowany jest przez hormony, a więc już pół godziny po zabiegu niedobory minerałów zostają uzupełnione. Nie wiadomo jednak,  jakie mogą być długookresowe konsekwencje dla zdrowia pulsacyjnego wydzielania parathormonu w czasie zabiegu aferezy u stałych dawców.

Oddawanie składników krwi metodą aferezy jest bezpieczne dla zdrowia i nie niesie ze sobą większego ryzyka, niż oddanie pełnej krwi. W badaniach na grupieponad 11 tysięcy dawców, mniej niż 0,5% (53 osoby) doświadczyło reakcji wazowagalnej. Ryzyko wystąpienia tych niedogodności jest wyższe wśród kobiet oddających czerwone płytki krwi.

Badanie pokazuję, że u osób z prawidłowym poziomem płytek (200-400 x 10^9/l) , które oddają płytki co dwa tygodnie, nie występuje małopłytkowość czy nadpłytkowość. W Polsce, minimalny odstęp czasu pomiędzy donacją płytek wynosi4 tygodnie.

Osoby oddające płytki krwi nie muszą się też obawiać problemów z krzepliwością krwi.

Badania długoletnich dawców osocza pokazują, że ogólny poziom białek, albumin i immunoglobulin jest taki sam jak u osób, które pierwszy raz oddają osocze. Inne badanie potwierdza te wnioski, a jego autorzy zwracają dodatkowo uwagę na brak zaburzenia w metabolizmie żelaza, krzepliwości krwi oraz brak zwiększenia czynników ryzyka chorób układu krwionośnego. W Polsca można oddać maksymalnie 25 litrów osocza w ciągu roku, a badania pokazują, że oddawanie nawet 50 litrów osocza w ciągu roku jest bezpieczne dla zdrowych dawców ważących przynajmniej 70kg.

Czy wiesz, że możesz mieć wpływ na zawartość tego artykułu?

Jesteśmy otwarci na nowe wskazówki i źródła. Będziemy na bieżąco uwzględniać Twoje podpowiedzi!

Nie teraz

Mózgi popierają podawane informacje źródłami - najczęściej badaniami i rzetelnymi artykułami naukowymi.

Informacje, do których dowiązane są źródła podkreślone są na żółto. Pełna lista źródeł znajduje się też na dole artykułu.

Pomóż nam udoskonalić artykuł dodając podpowiedzi do poszczególnych jego fragmentów.

Możesz śmiało wytykać nam błędy, wskazywać wartościowe źródła wiedzy i zadawać pytania!

Jak pomocny był dla Ciebie ten artykuł?

Czy jest coś, w czym moglibyśmy się poprawić?

Wyślij opinię Nie teraz

Dziękujemy za Twoją opinię!

Ocena: 4.18 (114 ocen)

Źródła, które przeanalizowały Mózgi (łącznie 47)

Zobacz wszystkie