Porządnie sprawdzamy każdy temat.

Edytorzy

Anuluj
Artykuł na podstawie 17 źródeł. Ulepszony 2 razy dzięki Waszym podpowiedziom.

Zbieramy dla Was wiedzę korzystając z rzetelnych źródeł i badań. Nie zawsze jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich informacji, dlatego liczymy na Waszą pomoc.

Dzięki Waszym podpowiedziom artykuły Mózgów są ulepszane i aktualizowane, podobnie jak artykuły Wikipedii.

Najbardziej pomocne Mózgi

 • pomógł 63 razy
  cerris
 • pomógł 32 razy
  gorgiasz
 • pomógł 11 razy
  Agnieszka
 • pomógł 10 razy
  Rol
 • pomógł 3 razy
  anonimowy Mózg
 • pomógł 2 razy
  ToPP
 • pomógł 2 razy
  Michał Klu
 • pomógł 1 razy
  ama
 • pomógł 1 razy
  Jan Kowalski
 • +4

Pomagaj ulepszać artykuły dodając swoje podpowiedzi!

Jaką naturalną wodę mineralną najlepiej pić?

ostatnio ulepszony 29 maja 2015, 12.34

Pokaż zmiany
W skrócie
dyskusje

Ponieważ podział wód mineralnych na nisko-, średnio- i wysokozmineralizowane jest dość sztuczny i nie odzwierciedla ich składu, konieczne jest indywidualne dobieranie wody do aktualnych potrzeb.

Najbardziej uniwersalne są naturalne wody mineralne z wysoką zawartością magnezu i wapnia i w miarę możliwości niską zawartością sodu, jednak znalezienie jednej wody, która spełniłaby wszystkie nasze wymagania nie zawsze jest możliwe.

Dla osób regularnie uprawiających sport, pracujących fizycznie lub przebywających w wysokich temperaturach odpowiednia będzie woda z wyższą zawartością sodu, magnezu i wapnia.

Kobiety w ciąży powinny sięgać po wodę z możliwie wysoką zawartością jodu, magnezu i wapnia.

Należy pamiętać, że skład naturalnej wody mineralnej nie może być modyfikowany - w odróżnieniu od produktów takich jak wody stołowe i smakowe - co za tym idzie producent nie ma możliwości dostosowania jej idealnie do potrzeb klientów. Dlatego też w niektórych przypadkach warto sięgnąć po różne, dopełniające się produkty. Szukając wody o odpowiadającej ci zawartości składników mineralnych, możesz wspomóc się tym zestawieniem.

W szczegółach
Podpowiedz coś

Jeśli szukasz wody pozwalającej na uzupełnienie twojej codziennej diety, możesz sięgnąć po naturalną wodę mineralną z niską zawartością sodu i wysoką zawartością magnezu i wapnia. Litr naturalnej wody mineralnej zawierającej około 33 mg/l magnezu i 95 mg/l wapnia powinien pokrywać około 10% zapotrzebowania na te pierwiastki.

Podpowiedz coś

Niedobór magnezu jest częstym zjawiskiem w Polsce, dotyczącym około 30-60% populacji.Jednocześnie jest jednym z głównych makroelementów potrzebnych do funkcjonowania organizmu.

Podpowiedz coś

Statystyczny Polak spożywa mniej niż połowę zalecanej dawki wapnia dziennie. Przyczyną utraty wapnia może być także zbyt wysokie stężenie sodu w organiźmie.Niedobory wapnia mogą prowadzić do osteoporozy, a jego uzupełnianie jest ważne na wszystkich etapach życia w celu prawidłowego formowania kości, jak i zapobieganiu utraty wapnia z kości.

Podpowiedz coś

Niektóre badania pokazują, że kobiety o stałych niedoborach wapnia w diecie, nie są w stanie zapewnić odpowiedniej jego ilości swoim karmionym piersią dzieciom, nawet w przypadku dodatkowej suplemetacji.

Podpowiedz coś

Sód jest bardzo ważnym dla organizmu pierwiastkiem, jednak ze względu na duże stężenie sodu w większości pokarmów i jego częstą obecność jako składnika konserwantów, większość osób przyjmuje potrzebną, lub nieraz zbyt wysoką, dawkę sodu z pożywieniem. Zbyt wysokie ilości sodu mogą prowadzić do nadciśnienia i chorób serca.

Podpowiedz coś

Jeśli jesteś osobą regularnie uprawiającą sport, pracującą fizycznie lub spędzającą dużo czasu w wysokich temperaturach, część składników mineralnych będziesz tracić z potem. Magnez i wapń wpływają na pracę mięśni, ale warto szczególną uwagę zwrócić na naturalne wody mineralne z wyższą zawartością sodu.

Podpowiedz coś

Sód jest składnikiem płynów ustrojowych, wpływa na pracę mięśni i kontroluje ciśnienie krwi.Niedobory sodu mogą występować przy odwodnieniu, lub przy uzupełnianiu płynów w organiźmie wodą ubogą w sód, powodując szereg dolegliwości, takich jak obniżone ciśnienie krwi, skurcze mięśni, nudności i bóle głowy.

Podpowiedz coś

Niektóre badania wskazują na większe ryzyko niedoborów magnezu w przypadku osób często uprawiających sport. Magnez i wapń biorą udział w regulacji pracy mięśni, odpowiednia ilość tych pierwiastków ma więc znaczenie przy unikaniu skurczy.

Podpowiedz coś

Dla kobiet w ciąży i karmiących piersią odpowiednim wyborem będą naturalne wody mineralne z dodatkową zawartością jodu - np. Wystowianka, wysoką zawartością magnezu i wapnia. Możliwe jest też znalezienie wody nie będącej naturalną wodą mineralną, a która została przez producenta wzbogacona o jod - np. Ustronianka z Jodem.

Podpowiedz coś

Jod jest jednym z najważniejszych elementów diety zarówno matek, jak i noworodków. Wpływa między innymi na rozwój mózgu dziecka. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek u kobiet w ciąży wzrasta blisko dwukrotnie, i ponad dwukrotnie u kobiet karmiących piersią.

Podpowiedz coś

Kobiety w ciąży posiadają większe zapotrzebowanie na magnez, gdyż wpływa on między innymi na tworzenie nowych tkanek. Zapotrzebowanie na magnez wzrasta o około 10%.

Podpowiedz coś

U kobiet w ciąży występuje podatność na zwiększenie prawdopodobieństwa ubytków wapnia w kościach.Woda z większą ilością wapnia pozwala na uzupełnienie ewentualnych niedoborów tego pierwiastka, zmniejszając przy tym prawdopodobieństwo wystąpienia zatrucia ciążowego.Szacuje się, że ta przypadłość dotyka około 5% kobiet w ciąży.

Czy wiesz, że możesz mieć wpływ na zawartość tego artykułu?

Jesteśmy otwarci na nowe wskazówki i źródła. Będziemy na bieżąco uwzględniać Twoje podpowiedzi!

Nie teraz

Mózgi popierają podawane informacje źródłami - najczęściej badaniami i rzetelnymi artykułami naukowymi.

Informacje, do których dowiązane są źródła podkreślone są na żółto. Pełna lista źródeł znajduje się też na dole artykułu.

Pomóż nam udoskonalić artykuł dodając podpowiedzi do poszczególnych jego fragmentów.

Możesz śmiało wytykać nam błędy, wskazywać wartościowe źródła wiedzy i zadawać pytania!

Jak pomocny był dla Ciebie ten artykuł?

Czy jest coś, w czym moglibyśmy się poprawić?

Wyślij opinię Nie teraz

Dziękujemy za Twoją opinię!

Ocena: 4.24 (11 ocen)

Źródła, które przeanalizowały Mózgi (łącznie 17)

Zobacz wszystkie