Porządnie sprawdzamy każdy temat.

Edytorzy

Anuluj
Artykuł na podstawie 52 źródeł. Ulepszony 1 razy dzięki Waszym podpowiedziom.

Zbieramy dla Was wiedzę korzystając z rzetelnych źródeł i badań. Nie zawsze jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich informacji, dlatego liczymy na Waszą pomoc.

Dzięki Waszym podpowiedziom artykuły Mózgów są ulepszane i aktualizowane, podobnie jak artykuły Wikipedii.

Najbardziej pomocne Mózgi

 • pomógł 63 razy
  cerris
 • pomógł 32 razy
  gorgiasz
 • pomógł 11 razy
  Agnieszka
 • pomógł 10 razy
  Rol
 • pomógł 3 razy
  anonimowy Mózg
 • pomógł 2 razy
  ToPP
 • pomógł 2 razy
  Michał Klu
 • pomógł 1 razy
  ama
 • pomógł 1 razy
  Jan Kowalski
 • +4

Pomagaj ulepszać artykuły dodając swoje podpowiedzi!

Jak radzić sobie z kolką u dziecka?

ostatnio ulepszony 23 września 2016, 12.44

W skrócie
Podpowiedz coś

Niestety lekarze nadal nie wiedzą, jblank.pngaka jest przyczyna kolki u dziecka. Dotychczasowe obserwacje wskazują na: niedojrzałość układu pokarmowego lub niedojrzałość układu nerwowego,  alergia na białka mleka, nietolerancja laktozy lub alergia na jakiś składnik obecny w diecie karmiącej mamy.

Ze względu na mnogość możliwych przyczyn wystąpienia kolki, warto podjąć kilka działań profilaktycznych, które mogą zapobiec kolce: zastosować odpowiednią technikę karmienia, wprowadzić lekkostrawną dietę mamy karmiącej piersią uwzględniającą pokarmy, które mogą wywoływać alergie oraz zminimalizować hałas, stres i inne negatywne bodźce wokół dziecka.

W przypadku, gdy kolka jednak wystąpi najważniejsze to zachować spokój. Spróbujmy się rozluźnić, wziąć głęboki oddech, gdyż dziecko przejmuje emocje rodziców. Często stosowanym sposobem jest noszenie i kołysanie dziecka - bezpośredni kontakt z rodzicem i delikatne bujanie pozwalają dziecku się zrelaksować. Podobne działanie może wywoływać użycie białego szumu lub spokojny śpiew.

Pozytywny efekt w zwalczaniu kolki można otrzymać ogrzewając brzuszek dziecka, masując lub kładąc je w odpowiedniej pozycji, w celu rozluźnienia organizmu i pozbycia się nadmiaru gazów. Możliwe jest także stosowanie leków, herbatek ziołowych czy akcesoriów pozwalających na usunięcie gazu z jelit. Mają działanie uspokajające, rozkurczające lub przeciwwzdęciowe.

W szczegółach
Podpowiedz coś
Podpowiedz coś

Odpowiednia metoda karmienia

Dziecko może łykać duże ilości powietrza podczas pobierania pokarmu, zarówno w czasie karmienia piersią, jak i z butelki.  Ważne jest zwrócenie uwagi na sposób pobierania pokarmu przez dziecko czy jakość butelki, z której pije.

Podpowiedz coś

Bez względu na sposób karmienia (pierś, butelka), zaleca się karmienie krótsze (ale za to częstsze) i nie przerywanie karmienia, co mogłoby sprowokować płacz u głodnego dziecka i nałykanie się przez nie powietrza.

Podpowiedz coś

W wypadku matek karmiących piersią zaleca się karmienie z jednej piersi, nie na zmianę (chyba, że jest taka konieczność).

Niekiedy zaleca się także odciągnięcie trochę mleka przed rozpoczęciem karmienia - zawiera ono więcej cukru, ponad to zbyt duża ilość szybko wypływającego mleka może powodować u dziecka problemy z prawidłowym jego połknięciem, zbyt szybkie picie i łykanie większych ilości powietrza.

Podpowiedz coś

Podczas karmienia butelką należy zwrócić uwagę, by smoczek był cały czas wypełniony mlekiem, bez pęcherzyków powietrza. Można zakupić także specjalne butelki lub smoczki antykolkowe, mające redukować ilość powietrza dostającą się do organizmu dziecka, opinie rodziców o ich skuteczności są jednak dość mieszane.

Podpowiedz coś

Uważa się, że ważne jest by dziecku odbiło się po jedzeniu – dzięki temu pozbędzie się części powietrza, które mogło się dostać do przewodu pokarmowego w trakcie jedzenia. Jednocześnie niektórzy rodzice bardzo nisko oceniają tą metodę w skutecznej walce z kolką.

Podpowiedz coś

Odpowiednia dieta wykluczająca produkty ciężkostrawne i mogące powodować alergię

Jeśli podejrzewasz kolkę spowodowaną nietolerancją pokarmową, zwróć szczególną uwagę na własną dietę i spróbuj wykluczyć pokarmy mogące dziecku szkodzić. Można podawać także leki pozwalające na zmniejszenie efektów nietolerancji.

Podpowiedz coś

Mleko matki i modyfikowane mogą wywoływać reakcje alergiczne, w tym kolkę, związane z nietolerancją laktozy

Kolka u dziecka może być spowodowana nietolerancją laktozy, czyli cukru zawartego w mleku matki, jak i wielu mlekach modyfikowanych. Jest to najczęściej stan przejściowy, związany z niedojrzałością organizmu dziecka i niezdolnością do wytworzenia wystarczającej ilości enzymu rozkładającego laktozę. Niektóre leki bez recepty pozwalają na zmniejszenie reakcji alergicznej organizmu, np. krople zmniejszające efekty nietolerancji laktozy u niemowląt. Nie zawsze jednak ich skuteczność jest jednoznacznie potwierdzona naukowo.

Podpowiedz coś

Kolkę mogą powodować spożywane przez matkę pokarmy powodujące uczulenie, ciężkostrawne i wzdymające. Powinno się unikać także produktów przetworzonych.

Należy pamiętać, że to, który pokarm będzie powodował kolkę u dziecka jest kwestią indywidualną. Nie zawsze jest więc konieczne odstawienie wszystkich potencjalnie nieodpowiednich pokarmów.

Niewskazane jest jedzenie potraw tłustych, wzdymających, przetworzonych lub mocno doprawionych.

Niektóre potrawy mogą powodować alergie związane z nietolerancją białka (skaza białkowa), szczególnie ważne jest tu unikanie zbóż, soi, nabiału, jaj, wołowiny, soi i orzechów arachidowych, czy ryb. Nie powinno się także spożywać innych pokarmów mocno uczulających, np. orzechów, owoców cytrusowych, moreli, wiśni i czereśni, truskawek i poziomek (dotyczy to także np. soków z tych owoców), czy wzdymających, w tym warzyw takich jak kapusta, kalafior, fasola i groch. Nie należy pić i spożywać produktów pobudzających, np. kawy, herbaty i czekolady.

W przeprowadzonych badaniach stwierdzono, że alergia na białko krowie była przyczyną 44% kolek u dzieci. Wyeliminowanie tego elementu z diety matki pozwalało na ustąpienie objawów kolki.

Niektóre alergie mogą by związane z niedojrzałością układu pokarmowego. Uważa się np. że leczona skaza białkowa może w większości przypadków ustąpić do 3-4 roku życia dziecka. W celu zmniejszenia jej objawów u dziecka można można wykorzystać hydrolizaty białkowe, które w przypadku skazy białkowej powinny pomóc załagodzić objawy alergii i zredukować objawy kolki.

Podpowiedz coś

W wypadku występowania alergii u rodziców istnieje większa szansa (ok 40% jeśli jedno z rodziców jest alergikiem i 50-80% jeśli oboje), że u dziecka także wystąpi reakcja alergiczna.

Podpowiedz coś

W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, możliwe, że konieczna będzie zmiana mleka, np. z obniżoną zawartością laktozy lub jej niezawierające.

Podpowiedz coś

Nie należy zapominać o potrzebach organizmu matki. Zmiany w diecie powinny być wprowadzane stopniowo, a reakcja dziecka na zmiany obserwowana na bieżąco, by możliwe było ustalenie pokarmów uczulających.

Podpowiedz coś

Redukcja hałasu, stresu i innych negatywnych bodźców wokół dziecka

Przyczyną kolki może być przeciążenie niedojrzałego układu nerwowego. Dziecko w ten sposób odreagowuje wrażenia z całego dnia. Kilka pierwszych miesięcy życia jest też okresem adaptacji dziecka do nowego otoczenia. Staraj się w tym czasie chronić dziecko przed zbyt wieloma bodźcami.

Cisza i przygaszone światło jak i spokojny głos rodzica działają na dziecko uspokajająco i rozluźniająco.

Podpowiedz coś

Noworodki mogą być podrażnione przez dźwięki, światło, nerwową atmosferę. Elementy te mogą wywoływać lub nasilać kolkę u noworodka.

Dzieci wyczuwają nastrój i rozdrażnienie osób w ich otoczeniu, badania naukowe sugerują związek pomiędzy występowaniem depresji poporodowej u matki i płaczem dziecka.

Podpowiedz coś

Tezie, jako iż kolka pojawia się spowodowana przemęczeniem i zbyt dużą ilością bodźców, sprzyja to, że u blisko połowy dzieci kolka rozpoczyna się w porze wieczorowej lub późnym południem.

Podpowiedz coś

Niekiedy sugeruje się wykorzystanie metody dr Karpa w uspokojeniu dziecka. Wprowadza ona koncepcję „czwartego trymestru”, trwającego przez pierwsze miesiące życia dziecka, podczas których nie jest ono jeszcze w pełni przyzwyczajone do nowych warunków. Dlatego też dziecku należy stworzyć warunki przypominające te, do których przywykło w okresie pobytu w organizmie matki.

Metoda ta składa się z pięciu elementów

 • dziecko powinno być ściśle owinięte kocykiem w celu z lekko skrępowanymi kończynami,
 • leżeć na brzuszku lub lekko na boku,
 • należy zapewnić dźwięki podobne do tych słyszanych podczas pobytu w brzuchu matki (np. w postaci białego szumu),
 • często kołysać dziecko,
 • zapewnić mu częstą możliwość wykonywania odruchu ssania.

Niektórzy lekarze odradzają jednak owijanie dziecka w kocyk i układanie na brzuchu, ponieważ może to zwiększać ryzyko przegrzania i wystąpienia zespołu nagłego zgonu niemowląt.

Podpowiedz coś

Zarówno palenie papierosów przez matkę, jak i w obecności dziecka, może zwiększyć prawdopodobieństwo kolki.

Podpowiedz coś

Osoby zdenerwowane i zestresowane nie powinny zajmować się opieką nad dzieckiem w czasie kolki. Może to zarówno zmniejszyć skuteczność uspokajania dziecka, jak i stanowić dla niego zagrożenie w przypadku gwałtownych ruchów opiekuna.

Podpowiedz coś

W przypadku nerwowości czy stresu należy w miarę możliwości powierzyć opiekę nad dzieckiem komuś innemu

Czasami lepiej dziecko odłożyć do łóżeczka, niż zajmować się nim będąc zdenerwowanym i wykonując gwałtowne ruchy

Nie powinno się dzieckiem potrząsać, podrzucać, gwałtownie huśtać. Tym bardziej nie należy próbować karać dziecka z powodu wystąpienia kolki. Mięśnie noworodka są bardzo słabe, zbytnie potrząsanie może doprowadzić do uszkodzenia rdzenia kręgowego lub obrażeń neurologicznych.

Podpowiedz coś
Podpowiedz coś

Zachowanie spokoju jest najważniejszym elementem podczas kolki dziecka

Częste kolki u dziecka mogą być męczące i drażniące, jednak w kontakcie z dzieckiem należy starać się zachować spokój i rozluźnić. Uważa się, że dzieci wyczuwają stres i zdenerwowanie rodziców, ciężko będzie je więc uspokoić osobie zmęczonej lub rozdrażnionej. Stres innych może także nasilać kolkę.

Podpowiedz coś

Chaotyczne próby testowania wszystkich metod na raz i zbyt wiele bodźców mogą jedynie nasilić płacz dziecka.

Podpowiedz coś

Mimo iż zazwyczaj nie zaleca się ignorowania płaczu dziecka, należy pamiętać, że kolka nie jest zazwyczaj dla niego niebezpieczna. Jeśli inne metody nie pomagają, czasami zaleca się położenie dziecka w łóżeczku i zostawienia w spokoju na 5-10 minut, przy jednoczesnym ograniczeniu mogących je drażnić bodźców zewnętrznych.

Podpowiedz coś

Opieka nad dzieckiem z kolką może być męczące fizycznie, ale i psychicznie.

Stres związany z częstymi kolkami dziecka może odbijać się na zdrowiu matki, jej kondycji psychicznej, sposobie postrzegania siebie i dziecka, wpływie jej nastroju na dziecko, czy ogólnych relacjach rodzinnych.

Do opieki nad dzieckiem w ramach możliwości powinna być zaangażowana więcej niż jedna osoba.

Podpowiedz coś

Noszenie, kołysanie i bujanie dziecka pomaga mu się wyciszyć

Można je wykonywać na wiele sposobów - nosić dziecko na rękach, w specjalnie przeznaczonych do tego chustach, czy bujać w wózku.

Podpowiedz coś

Ankieta przeprowadzona pośród rodziców pokazała, że noszenie dziecka było najczęstszym sposobem powodującym zauważalną ulgę u dziecka w czasie kolki.

Podpowiedz coś

Dzieci noszone przez większość dnia przy rodzicu (ok. 16 godzin), płaczą dwa razy mniej niż dzieci noszone dwa razy krócej.

Podpowiedz coś

Uważa się, że delikatne i jednostajne kołysanie oraz bujanie na rękach lub w wózku odwzorowuje dziecku warunki w jakich przebywał w brzuchu matki.

Dziecko mogą uspokoić także niektóre drgania, np. podczas jazdy samochodem, wibrujące materacyki lub drgania pralki.

Podpowiedz coś

Noszenie dziecka w chuście pozwala na jego jednoczesne kołysanie, ogrzewanie i delikatny masaż.

Podpowiedz coś

Jednostajne dźwięki lub śpiew relaksują i usypiają dzieci

Podpowiedz coś

Wielu rodziców zauważa uspokojenie się dziecka pod wpływem jednostajnych dźwięków i szumów, np. dźwięku suszarki lub wiatraka. By nie przegrzać urządzenia, można taki dźwięk nagrać i puszczać dziecku lub znaleźć gotowe nagrania białego szumu w internecie.

Podpowiedz coś

Można kupić specjalne zabawki zaprojektowane tak, by dostarczyć dziecku dawkę szumu przez określony czas.

Podpowiedz coś

Nie należy zostawiać włączonych urządzeń takich jak suszarki bez nadzoru, zwłaszcza w pobliżu dziecka. Może to grozić zarówno poparzeniem się dziecka, jak i przegrzaniem urządzenia.

Podpowiedz coś

Wykorzystanie niektórych urządzeń (zwłaszcza odkurzaczy) może powodować zwiększony ruch powietrza, a co za tym idzie przemieszczanie się cząsteczek kurzu i alergenów.

Podpowiedz coś

W wypadku niektórych dzieci lub użycia zbyt głośnego dźwięku, działanie może być odwrotne - dziecko stanie się jeszcze bardziej rozdrażnione.

Podpowiedz coś

Ogrzanie, masowanie i odpowiednia pozycja ciała pozwalają na  rozluźnienie brzuszka dziecka

Podpowiedz coś

Ciepło uspokaja, a rozgrzanie brzuszka dziecka powinno pozwolić na zmniejszenie jego napięcia. Można spróbować zrobić dziecku ciepłą kąpiel, lub użyć ciepłego ręcznika, przeprasowanej żelazkiem pieluszki tetrowej, małego termoforu, zabawek rozgrzewających, albo okładu typu cold-hot. Można także ogrzać brzuszek nadmuchem suszarki do włosów, której dźwiękowi rodzice także często przypisują działanie uspokajające na noworodka.

Podpowiedz coś

Masowanie pozwala na rozluźnienie brzuszka i pozbycie się nadmiaru gazów, a przy użyciu odpowiedniej oliwki może mieć także działanie ogrzewające.

Podpowiedz coś

Dziecko można ułożyć na różne sposoby w zależności od tego, co mu odpowiada: na brzuszku (zarówno na łóżeczku, jak i na ręce, na kolanie), lub na pleckach zginając nóżki w kolanach, dociskając lekko do brzuszka i rozprostowując (można także zataczać do zewnątrz delikatne kółka zgiętymi nóżkami). Pozwoli to na łatwiejsze odejście gazów i rozkurczenie jelit.

Podpowiedz coś

Przy większości sposobów ogrzewania dziecka należy zachować ostrożność, by nie doszło do poparzenia. Zarówno suszarka, jak i zbyt gorący ręcznik, pieluszka czy woda mogą podrażnić i poparzyć skórę dziecka.

Podpowiedz coś

Masaże lub kąpiele mogą być nieskuteczne w wypadku bardzo rozdrażnionych dzieci, które ciężko będzie utrzymać w odpowiedniej pozycji.

Podpowiedz coś

Leki i herbatki ziołowe mogą mieć działanie uspokajające, wyciszające lub wspierające działanie jelit

Podpowiedz coś

Leki mogą mieć działanie uspokajające, rozkurczające lub przeciwwzdęciowe. Dobrze ocenia się działanie leków rozkurczowych na bazie trimebutyny. Farmaceutyki są często wymieniane przez rodziców jako skuteczny sposób w walce z kolką.

Podpowiedz coś

Na rynku możesz znaleźć dużo probiotyków zawierających szczepy bakterii mlekowych. Wybieraj te, które zawierają szczep Lactobacillus reuteri (np. BioGaia). Jego skuteczność w łagodzeniu objawów kolki została udowodniona w kilku badaniach naukowych, choć istnieją także badania podważające skuteczność probiotyków w leczeniu kolki dziecięcej.

Podpowiedz coś

Podawanie dziecku herbatek ziołowych, zwłaszcza z kopru włoskiego, może łagodzić objawy kolki.Stosuje się także herbatki z kminku, lukrecji, rumianku, mięty pieprzowej.

Podpowiedz coś

Można zakupić akcesoria i rurki pozwalające odprowadzić gazy zebrane w jelitach dziecka.

Podpowiedz coś

Należy pamiętać, że większość leków posiada ograniczenia co do ilości jaką można podać dziecku, nie powinny być więc głównym sposobem na uspokojenie dziecka. Dobór leków dobrze skonsultować z lekarzem.

Należy zwrócić szczególną uwagę na wiek dzieci, dla których przeznaczony jest dany lek i jego możliwe efekty uboczne, np. dicykloweryna może powodować senność, trudności w oddychaniu drgawki lub nawet śpiączkę. W przeprowadzonych badaniach jej efekty uboczne dotyczyły 5% dzieci.

Podpowiedz coś

Badania pokazują, że nie wszystkie leki popularne w leczeniu kolki w rzeczywistości mają na nią wpływ.

Większość leków na kolkę produkowana jest na bazie symetykonu (np. Espumisan, Sab Simplex, Colinox, Bobotic, Infacol) - substancji mającej na celu zmniejszenie ilości pęcherzyków gazu w pokarmie. Mimo iż leki te są często zachwalane przez rodziców, brak jest jednoznacznych dowodów naukowych na ich skuteczność w łagodzeniu objawów kolki niemowlęcej, a ich efekt często porównywany jest do efektu placebo.

Podpowiedz coś

Trudno jednak określić właściwą dawkę i skład herbatek ziołowych, mogą one więc wywołać efekt odwrotny do zamierzonego, nasilając wzdęcia i senność oraz wywołując wymioty i zmniejszając apetyt. Łatwo je przedawkować, a niektóre, np. z anyżu, mogą być toksyczne.

Podpowiedz coś

Przestrzega się przed kupowaniem leków dla dzieci za granicą lub przez aukcje internetowe, ze względu na możliwe złe warunki przechowywania produktu.

Czy wiesz, że możesz mieć wpływ na zawartość tego artykułu?

Jesteśmy otwarci na nowe wskazówki i źródła. Będziemy na bieżąco uwzględniać Twoje podpowiedzi!

Nie teraz

Mózgi popierają podawane informacje źródłami - najczęściej badaniami i rzetelnymi artykułami naukowymi.

Informacje, do których dowiązane są źródła podkreślone są na żółto. Pełna lista źródeł znajduje się też na dole artykułu.

Pomóż nam udoskonalić artykuł dodając podpowiedzi do poszczególnych jego fragmentów.

Możesz śmiało wytykać nam błędy, wskazywać wartościowe źródła wiedzy i zadawać pytania!

Jak pomocny był dla Ciebie ten artykuł?

Czy jest coś, w czym moglibyśmy się poprawić?

Wyślij opinię Nie teraz

Dziękujemy za Twoją opinię!

Ocena: 4.31 (19 ocen)

Źródła, które przeanalizowały Mózgi (łącznie 52)

Zobacz wszystkie