Porządnie sprawdzamy każdy temat.

Edytorzy

Anuluj
Artykuł na podstawie 14 źródeł. Ulepszony 4 razy dzięki Waszym podpowiedziom.

Zbieramy dla Was wiedzę korzystając z rzetelnych źródeł i badań. Nie zawsze jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich informacji, dlatego liczymy na Waszą pomoc.

Dzięki Waszym podpowiedziom artykuły Mózgów są ulepszane i aktualizowane, podobnie jak artykuły Wikipedii.

Najbardziej pomocne Mózgi

 • pomógł 63 razy
  cerris
 • pomógł 32 razy
  gorgiasz
 • pomógł 11 razy
  Agnieszka
 • pomógł 10 razy
  Rol
 • pomógł 3 razy
  anonimowy Mózg
 • pomógł 2 razy
  ToPP
 • pomógł 2 razy
  Michał Klu
 • pomógł 1 razy
  ama
 • pomógł 1 razy
  Jan Kowalski
 • +4

Pomagaj ulepszać artykuły dodając swoje podpowiedzi!

Jak najlepiej filtrować wodę z kranu?

ostatnio ulepszony 21 kwietnia 2017, 13.42

Pokaż zmiany
W skrócie
2 dyskusje

Najlepszą opcją na filtrowanie wody z kranu jest połączenie kilku filtrów: mechanicznego, węglowego i UV. Pozwala to oczyszczenie wody pitnej z wielu zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych bez spadku jej jakości.

W wypadku wody mocno zanieczyszczonej, najlepiej sprawdzą się systemy odwróconej osmozy, pozwalające na usunięcie wszystkich rodzajów zanieczyszczeń. Po użyciu mineralizatora, woda ta pod kątem zawartości głównych pierwiastków jest na poziomie wody kranowej i źródlanej.

Gdy woda z kranu wykorzystywana jest głównie w urządzeniach gospodarstwa domowego, połączenie filtrów mechanicznego, węglowego i zmiękczającego pozwoli na usunięcie z niej części zanieczyszczeń chemicznych i nadmiaru jonów magnezu i wapnia, zapobiegając osadzaniu się kamienia na czajnikach czy w żelazkach.

Należy pamiętać, że bez względu na rodzaj wybranych filtrów konieczne jest ich regularne czyszczenie i wymiana. Tylko właściwe użytkowanie zapewni nam polepszenie jakości wody.

Ponad to istnieją także inne filtry, które można stosować w przypadku przekroczenia norm azotanów czy żelaza, lub pozwalające na jonizację wody.

Pod kątem zdrowotnym zarówno woda z kranu, jak i systemu odwróconej osmozy, zazwyczaj nie zawierają takiej ilości pierwiastków jak dobrej jakości wody mineralne wysokozmineralizowane. Są one jednak na poziomie wód źródlanych i gorszych wód mineralnych.

W szczegółach
Podpowiedz coś

Jeśli chcesz mieć pewność, że woda zostanie porządnie przefiltrowana, połącz filtry: mechaniczny, węglowy i dezynfekujący (UV). Zestaw ten pozwoli zarówno na usunięcie dużych zanieczyszczeń mechanicznych, jak i wielu szkodliwych związków chemicznych i unieszkodliwienie znajdujących się w wodzie mikroorganizmów.

Filtry, a dokładniej wkłady filtrujące, umieszcza się w przeznaczonych do tego korpusach/obudowach. Wiele korpusów jest uniwersalnych, umieszczamy w nich więc dowolnego typu filtry pasujące do korpusów danego producenta. W zależności od potrzeb i przeznaczenia korpusy można zakupić w różnych konfiguracjach: pojedyncze korpusy narurowe, w których umieszczamy jeden, wybrany typ wkładu filtrującego, potrójne połączone zestawy korpusów do umieszczenia przy głównym wpływie wody (np. w domkach jednorodzinnych) lub pod zlewem, w których montujemy wybrane przez nas filtry.  Dokładny sposób instalacji i montażu mogą się różnić pomiędzy produktami różnych producentów.

Korpusy i filtry często kupuje się oddzielnie, jednak niektórzy producenci mają je dostępne także w zestawach.

Filtry i odpowiednie korpusy można zakupić zarówno w wielu sklepach budowlanych i hydraulicznych, jak i przez internet.

Podpowiedz coś

Filtr mechaniczny usuwa duże zanieczyszczenia i chroni inne filtry przed uszkodzeniem.

Filtr mechaniczny zatrzymuje między innymi ciała stałe, piasek, zawiesiny czy emulsje, dzięki czemu nie odkładają się one na kolejnych, bardziej delikatnych filtrach.Dostępnych jest wiele rodzai wkładów do filtrów mechanicznych, różniących się pod kątem zastosowanych materiałów (z włókniny polipropylenowej, sznurka, tworzyw sztucznych, siatki metalowej, wypełnione piaskiem czy granitem, itd).

Każdy wkład filtrujący charakteryzują parametry takie jak: przepuszczalność filtra, temperatura wody, w której będzie skutecznie pracował, czy spadek ciśnienia wody podczas przepływu przez filtr. Najlepsze wkłady do filtrów mechanicznych zatrzymują ciała i związki o wielkości co najmniej 1 mikrona - dla porównania ludzki włos ma grubość około 60-100 mikronów, komórki bakterii od 0,2 do 750 mikrona, bakteria E.coli ma 0,8 mikrona średnicy. Nie jest to jednak związane jedynie z rodzajem filtra, co jego zbiciem i wielkością, możemy wiec zakupić zarówno wkłady mechaniczne polipropylenowe zatrzymujące zanieczyszczenia do 50 mikronów, jak i do 1 mikrona.

Podpowiedz coś

Filtr węglowy pozwala na neutralizację chloru i związków takich jak pestycydy.

Węgiel aktywowany ma wysokie właściwości absorpcyjne wobec chloru i jego pochodnych, pestycydów i herbicydów, oraz związków organicznych.Zmniejsza też stężenie benzenu, radonu, niektórych metali ciężkich, pyłków, cyst pierwotniaków, manganu i siarkowodoru.Niektóre wkłady węglowe posiadają także dodatkowe czynniki powodujące zahamowanie rozwoju bakterii. Właściwości danego filtra zależą od dodatkowych użytych materiałów, jego wielkości i porowatości, najbardziej efektywne filtry wyłapują cząsteczki do 0,5 mikrona. Za wkłady o największym stopniu absorpcji uważa się wkłady węglowe z węglem z łupin orzechów kokosowych.

Podpowiedz coś

Filtr UV pozwala na unieszkodliwienie mikroorganizmów mogących znajdować się w wodzie.

Lampy ultrafioletowe pozwalają na unieszkodliwienie znajdujących się w wodzie bakterii, pleśni, wirusów i grzybów. Dzięki nim jest możliwe dokładne oczyszczenie mikrobiologiczne wody. Jest to szczególnie ważne ze względu na możliwość osadzania i namnażania się bakterii na innych filtrach (np. filtrach węglowych). Filtry UV nie mają zdolności usuwania związków chemicznych z wody, dlatego też dla skutecznego oczyszczania wody powinny być połączone z innymi metodami filtracji.

Podpowiedz coś

Nie usuwa z wody korzystnych dla człowieka pierwiastków.

Taki dobór filtrów skupia się na usunięciu z wody zanieczyszczeń mechanicznych, dużej części zanieczyszczeń chemicznych i mikroorganizmów, nie zmniejsza jednak zawartości w wodzie pierwiastków korzystnych dla organizmu człowieka.

Podpowiedz coś

Nie zmniejszają twardości wody, jest więc wciąż możliwe odkładanie kamienia na urządzeniach domowych.

Ponieważ filtry te nie usuwają pierwiastków takich jak wapń i magnez, nie wpływają także na twardość wody. O ile dla człowieka jest to korzystne, odkładanie się kamienia w urządzeniach gospodarstwa domowego (czajniki, żelazka) może powodować zmniejszenie ich wydajności i szybsze zużycie.

Podpowiedz coś

Usuwanie zanieczyszczeń nie jest tak dokładne jak w systemie odwróconej osmozy.

Podpowiedz coś

Jeśli twoja woda jest bardzo zanieczyszczona, wybierz system odwróconej osmozy, pozwalający na bardzo dobre usunięcie wszystkich znajdujących się w wodzie zanieczyszczeń.

Systemy odwróconej osmozy składają się z szeregu odpowiednio dobranych i połączonych filtrów, mających na celu jak najlepsze oczyszczenie wody ze wszystkich zawartych w niej związków. By mieć pewność idealnego oczyszczenia wody, należy upewnić się, że wybrany przez nas system oprócz zazwyczaj zawartych w nich filtrów mechanicznych, węglowych i osmotycznych, zawiera także filtr UV. Warto także zadbać o to, by posiadał on mineralizator pozwalający na wzbogacenie oczyszczonej wody.

Systemy odwróconej osmozy kupuje się zazwyczaj w zestawach składających się z odpowiedniej ilości filtrów i montuje pod zlewem. Można je zakupić zarówno przez internet, jak i nieraz w sklepach budowlanych i hydraulicznych. Sklepy te często posiadają także wkłady zamienne do filtrów.

Podpowiedz coś

Skutecznie usuwa wszystkie możliwe rodzaje zanieczyszczeń, związków i jonów z wody.

Filtry osmotyczne ze względu na bardzo małą przepuszczalność zatrzymują znaczną większość zawartych w wodzie związków i jonów.W systemie odwróconej osmozy służą one zazwyczaj zatrzymaniu wszystkiego, z czym nie radzą sobie filtry mechaniczne i węglowe. Niektóre związki i pierwiastki mogą być usuwane nawet w 98%. Oznacza to także usunięcie korzystnych dla człowieka pierwiastków, takich jak magnez (usuwany w ok. 92-96%).

Podpowiedz coś

Obecność mineralizatora pozwala na przywrócenie części potrzebnych człowiekowi jonów pierwiastków.

Mineralizator pozwala na wzbogacenie wody z systemu odwróconej osmozy w potrzebne dla człowieka pierwiastki, w tym najbardziej kluczowe: magnez, potas, wapń i sód. Mogą zawierać także jony chloru, fluoru, siarczanowe i węglanowe.

Podpowiedz coś

Woda z systemu odwróconej osmozy nie zawiera aż tak wielu potrzebnych człowiekowi jonów pierwiastków, jak zapewniają producenci.

Przy opisach mineralizatorów można często natknąć się na  sugestie, iż ilość jonów zawartych w wodze jest wystarczająca do uzupełniania codziennej diety, lub zapotrzebowania człowieka na sole mineralne przyswajane z płynów. Tymczasem wiele dostępnych na rynku wód mineralnych zawiera wyższą zawartość na litr jonów pierwiastków takich jak magnez i wapń, a ilość zawartych związków w wodzie z systemu odwróconej osmozy nie jest wystarczająca, by uzupełnić ewentualnie niedobory organizmu.

Podpowiedz coś

Do wody stosowanej tylko po przegotowaniu odpowiednie będą filtry: mechaniczny, węglowy i zmiękczający, jest to zestaw dający wodę, która nie jest idealna do picia bez przegotowania (usuwa z niej korzystne dla człowieka pierwiastki w celu zmiękczenia i nie dezynfekuje wody), znacznie zmniejsza jednak negatywny wpływ wody na urządzenia domowe.

Filtry, a dokładniej wkłady filtrujące, umieszcza się w przeznaczonych do tego korpusach/obudowach. Wiele korpusów jest uniwersalnych, umieszczamy w nich więc dowolnego typu filtry pasujące do korpusów danego producenta. W zależności od potrzeb i przeznaczenia korpusy można zakupić w różnych konfiguracjach: pojedyncze korpusy narurowe, w których umieszczamy jeden, wybrany typ wkładu filtrującego, potrójne połączone zestawy korpusów do umieszczenia przy głównym wpływie wody (np. w domkach jednorodzinnych) lub pod zlewem, w których montujemy wybrane przez nas filtry.  Dokładny sposób instalacji i montażu mogą się różnić pomiędzy produktami różnych producentów.

Korpusy i filtry często kupuje się oddzielnie, jednak niektórzy producenci mają je dostępne także w zestawach.

Filtry i odpowiednie korpusy można zakupić zarówno w wielu sklepach budowlanych i hydraulicznych, jak i przez internet na stronach poświęconych sprzedarzy tego typu produktów, np. http://www.woda.com.pl/.

Podpowiedz coś

Filtr mechaniczny usuwa duże zanieczyszczenia i chroni inne filtry przed uszkodzeniem.

Filtr mechaniczny zatrzymuje między innymi ciała stałe, piasek, zawiesiny czy emulsje, dzięki czemu nie odkładają się one na kolejnych, bardziej delikatnych filtrach.Dostępnych jest wiele rodzai wkładów do filtrów mechanicznych, różniących się pod kątem zastosowanych materiałów (z włókniny polipropylenowej, sznurka, tworzyw sztucznych, siatki metalowej, wypełnione piaskiem czy granitem, itd).

Każdy wkład filtrujący charakteryzują parametry takie jak: przepuszczalność filtra, temperatura wody, w której będzie skutecznie pracował, czy spadek ciśnienia wody podczas przepływu przez filtr. Najlepsze wkłady do filtrów mechanicznych zatrzymują ciała i związki o wielkości co najmniej 1 mikrona - dla porównania ludzki włos ma grubość około 60-100 mikronów, komórki bakterii od 0,2 do 750 mikrona, bakteria E.coli ma 0,8 mikrona średnicy. Nie jest to jednak związane jedynie z rodzajem filtra, co jego zbiciem i wielkością, możemy wiec zakupić zarówno wkłady mechaniczne polipropylenowe zatrzymujące zanieczyszczenia do 50 mikronów, jak i do 1 mikrona.

Podpowiedz coś

Filtr węglowy pozwala na neutralizację chloru i związków takich jak pestycydy.

Węgiel aktywowany ma wysokie właściwości absorpcyjne wobec chloru i jego pochodnych, pestycydów i herbicydów, oraz związków organicznych.Zmniejsza też stężenie benzenu, radonu, niektórych metali ciężkich, pyłków, cyst pierwotniaków, manganu i siarkowodoru.Niektóre wkłady węglowe posiadają także dodatkowe czynniki powodujące zahamowanie rozwoju bakterii. Właściwości danego filtra zależą od dodatkowych użytych materiałów, jego wielkości i porowatości, najbardziej efektywne filtry wyłapują cząsteczki do 0,5 mikrona. Za wkłady o największym stopniu absorpcji uważa się wkłady węglowe z węglem z łupin orzechów kokosowych.

Podpowiedz coś

Filtr zmiękczający pozwala na usunięcie z wody jonów pierwiastków powodujących odkładanie kamienia w sprzęcie domowym, np. czajnikach.

W filtrach zmiękczających jony magnezu i wapnia zastępywane są jonami sodu.Mimo iż nie jest to korzystne dla człowieka, pozwala na zabezpieczenie sprzętu wykorzystującego wodę (czajniki, żelazka, nawilżacze powietrza, ekspresów do kawy) przed uszkodzeniem i spadkiem wydajności.

Podpowiedz coś

Filtry zmiękczające powodują zamienienie znajdujących się w wodzie korzystnych dla człowieka jonów magnezu i wapnia na jony sodowe, które w dużych ilościach mogą mieć niekorzystny wpływ na organizm.

Czy wiesz, że możesz mieć wpływ na zawartość tego artykułu?

Jesteśmy otwarci na nowe wskazówki i źródła. Będziemy na bieżąco uwzględniać Twoje podpowiedzi!

Nie teraz

Mózgi popierają podawane informacje źródłami - najczęściej badaniami i rzetelnymi artykułami naukowymi.

Informacje, do których dowiązane są źródła podkreślone są na żółto. Pełna lista źródeł znajduje się też na dole artykułu.

Pomóż nam udoskonalić artykuł dodając podpowiedzi do poszczególnych jego fragmentów.

Możesz śmiało wytykać nam błędy, wskazywać wartościowe źródła wiedzy i zadawać pytania!

Jak pomocny był dla Ciebie ten artykuł?

Czy jest coś, w czym moglibyśmy się poprawić?

Wyślij opinię Nie teraz

Dziękujemy za Twoją opinię!

Ocena: 4.21 (19 ocen)

Źródła, które przeanalizowały Mózgi (łącznie 14)

Zobacz wszystkie