Porządnie sprawdzamy każdy temat.

Edytorzy

Anuluj
Artykuł na podstawie 47 źródeł. Ulepszony 4 razy dzięki Waszym podpowiedziom.

Zbieramy dla Was wiedzę korzystając z rzetelnych źródeł i badań. Nie zawsze jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich informacji, dlatego liczymy na Waszą pomoc.

Dzięki Waszym podpowiedziom artykuły Mózgów są ulepszane i aktualizowane, podobnie jak artykuły Wikipedii.

Najbardziej pomocne Mózgi

 • pomógł 63 razy
  cerris
 • pomógł 32 razy
  gorgiasz
 • pomógł 11 razy
  Agnieszka
 • pomógł 10 razy
  Rol
 • pomógł 3 razy
  anonimowy Mózg
 • pomógł 2 razy
  ToPP
 • pomógł 2 razy
  Michał Klu
 • pomógł 1 razy
  ama
 • pomógł 1 razy
  Jan Kowalski
 • +4

Pomagaj ulepszać artykuły dodając swoje podpowiedzi!

Czy noszenie szpilek jest zdrowe?

ostatnio ulepszony 23 kwietnia 2017, 2.04

Pokaż zmiany
W skrócie
Podpowiedz coś

Długotrwałe noszenie szpilek ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, ale założone sporadycznie, przy wyjątkowych okazjach nie wyrządzą wielkiej szkody.

Wysokie obcasy powodują większe zmęczenie mięśni odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa, a co za tym idzie - bóle kręgosłupa. Mogą być również jednym z czynników ryzyka palucha koślawego (halluksy) oraz powstawania żylaków (krew nie jest prawidłowo pompowana).

Obuwie na wysokim obcasie zwiększa ryzyko powstawania nerwiaka Mortona, palców młotkowatych, wrastania paznokci. Długotrwale noszone może prowadzić do skrócenia mięśni łydek oraz sztywnienia ścięgna Achillesa. W butach na obcasie dużo łatwiej zwichnąć kostkę, ponieważ zmienia się ruch ciała.

Niektórzy uważają, że noszenie szpilek zwiększa lordozę, a także ryzyko zwyrodnienia stawów kolanowych, ale badania w tych kwestiach dają niejednoznaczne wyniki.

Można ograniczyć negatywny wpływ tego typu obuwia wybierając buty na niższym obcasie (poniżej 6 cm), odpowiednio dopasowane i z szerszymi czubkami.

W szczegółach
Podpowiedz coś

Zagrożenia związane z noszeniem szpilek

Codzienne, długotrwałe noszenie butów na wysokim obcasie może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.

Podpowiedz coś

Noszenie butów na obcasach powoduje większe zmęczenie mięśni odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa w porównaniu do noszenia płaskiego obuwia. Może to prowadzić do problemów z plecami. Natomiast w przypadku osób już mających problemy z kręgosłupem odradza się noszenie butów na wysokim obcasie.

Podpowiedz coś

Obuwie na wysokim obcasie może przyczynić się do powstawania żylaków.

Powodem tego jest mniej sprawne pompowanie krwi przez mięśnie łydek, co prowadzi do zwiększonego ciśnienie krwi w nogach, a to do żylaków.

Inne czynniki ryzyka żylaków to m.in. wiek (z wiekiem wzrasta ryzyko żylaków), zmiany hormonalne, otyłość, brak ruchu.

Podpowiedz coś

Noszenie szpilek może być jednym z czynników ryzyka palucha koślawego (halluksy).

źródło obrazka

Noszenie wysokich obcasów, szczególnie tych z wąskimi noskami, jest tylko jednym z czynników ryzyka palucha koślawego (halluksy). W dużej mierze za ich powstawanie odpowiedzialne są geny. Inne czynniki ryzyka to długość palców stóp, wiek, płeć, waga, płaskostopie.

 

Podpowiedz coś

Źle dopasowane obuwie, na wysokim obcasie, zbyt ciasne i z wąskimi czubkami jest jedną z przyczyn powstawania palców młotkowatych. Jest to deformacja drugiego, trzeciego lub czwartego palca przypominająca wyglądem kształt młotka.  Inne czynniki ryzyka powstawania tego schorzenia to m.in. cukrzyca, geny, uraz stopy, neuropatia obwodowa, zapalenie stawów.

 

źródło obrazka

Podpowiedz coś

Noszenie butów na wysokim obcasie jest jedną z przyczyn powstawania nerwiaka Mortona, który objawia się bólem, nasilającym się w pozycji stojącej. Inne czynniki wpływające na jego powstawanie to intensywny wysiłek fizyczny oraz uraz. Nerwiak Mortona najczęściej dotyczy trzeciego palca.

Podpowiedz coś

Zbyt ciasne obuwie (np. szpilki o wąskich noskach) może powodować wrastanie paznokcia.

Podpowiedz coś

Noszenie szpilek może zwiększyć ryzyko zwichnięcia kostki.

Dzieje się tak, ponieważ chodząc w wysokich obcasach kostka i ciało porusza się inaczej niż podczas chodzenia w płaskich butach, w tym dochodzi do szybszego zmęczenia mięśni. Ponadto jedno z badań pokazuje, że długotrwałe noszenie szpilek powoduje zmniejszenie wytrzymałości mięśni kostki.

Podpowiedz coś

Noszenie szpilek może powodować skrócenie mięśni łydki, a także nadmierne zmęczenie mięśni. Ze względu na ograniczony zakres ruchów powoduje również sztywnienie ścięgna Achillesa.

Podpowiedz coś

Problemy ze stopami może spowodować każde obuwie, nie tylko szpilki.

 • Badania pokazują, że prawie każdy typ obuwia powoduje spychanie palucha na bok, co może prowadzić do palucha koślawego.
 • Źle dopasowane obuwie, zbyt ciasne i z wąskimi czubkami (nie tylko szpilki), jest jedną z przyczyn powstawania palców młotkowatych.
 • Zbyt ciasne obuwie może powodować wrastanie paznokcia.
Podpowiedz coś

Sprzeczne informacje na temat noszenia wysokich obcasów

Podpowiedz coś

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy noszenie wysokich obcasów zwiększa ryzyko zwyrodnienia stawów kolanowych.

Część badań pokazuje, że noszenie butów na obcasach zmienia funkcjonowanie stawu kolanowego w porównaniu do chodzenia w niskim obuwiu. Na przykład noszenie butów na wysokim obcasie zwiększa siłę nacisku na kolano o 23%, co może prowadzić do negatywnych zmian w stawach kolanowych.

Z drugiej strony można znaleźć badania wskazujące, że noszenie butów na wysokim obcasie nie jest czynnikiem ryzyka zwyrodnienia stawów kolanowych.

Ponadto noszenie szpilek może powodować ból rzepki kolanowej.

Podpowiedz coś

Trudno jednoznacznie stwierdzić czy noszenie szpilek zwiększa lordozę.

Są badania, które pokazują, że chodzenie w szpilkach przyczynia się do zwiększenia lordozy lędźwiowej i przodopochylenia miednicy. Są również badania, które temu zaprzeczają. Można również znaleźć opinię, że chodzenie w butach na wysokim obcasie zmniejsza lordozę.

Podpowiedz coś

Nie znaleźliśmy informacji dotyczących powiązania między noszeniem szpilek a płaskostopiem. Czynniki ryzyka płaskostopia to geny, otyłość, urazy, reumatoidalne zapalenie stawów.

Podpowiedz coś

Jak zminimalizować negatywny wpływ noszenia szpilek na zdrowie?

Należy wybierać buty o szerokich czubkach i niższych obcasach.

Podpowiedz coś

Wybierać buty, których obcas ma nie więcej niż 6 cm.

 • U pań noszących buty z obcasem wyższym niż 6 cm obserwowano większe zmęczenie mięśni w porównaniu do pań noszących obcas 4 cm lub mniej.
 • Im wyższe buty, tym trzeba włożyć więcej wysiłku w utrzymanie prawidłowej postawy ciała, dotyczy to szczególnie butów z obcasem wyższym niż 7 cm.
 • Im wyższy obcas, tym mniej sprawne pompowanie krwi przez mięśnie łydek, co może prowadzić do żylaków.

Podpowiedz coś

Wybierać buty z szerokimi czubkami. Noszenie wysokich obcasów, szczególnie tych z wąskimi noskami, jest jednym z czynników ryzyka palucha koślawego (halluksy).

Podpowiedz coś

Zadbać o dobrze dopasowane obuwie, nie za małe, wysokiej jakości. Warto wybrać się na mierzenie butów późnym popołudniem, po całym dniu chodzenia. Źle dopasowane obuwie, zbyt ciasne i z wąskimi czubkami, jest jedną z przyczyn powstawania palców młotkowatych.

Czy wiesz, że możesz mieć wpływ na zawartość tego artykułu?

Jesteśmy otwarci na nowe wskazówki i źródła. Będziemy na bieżąco uwzględniać Twoje podpowiedzi!

Nie teraz

Mózgi popierają podawane informacje źródłami - najczęściej badaniami i rzetelnymi artykułami naukowymi.

Informacje, do których dowiązane są źródła podkreślone są na żółto. Pełna lista źródeł znajduje się też na dole artykułu.

Pomóż nam udoskonalić artykuł dodając podpowiedzi do poszczególnych jego fragmentów.

Możesz śmiało wytykać nam błędy, wskazywać wartościowe źródła wiedzy i zadawać pytania!

Jak pomocny był dla Ciebie ten artykuł?

Czy jest coś, w czym moglibyśmy się poprawić?

Wyślij opinię Nie teraz

Dziękujemy za Twoją opinię!

Ocena: 4.03 (54 ocen)

Źródła, które przeanalizowały Mózgi (łącznie 47)

Zobacz wszystkie